The Benefits of Becoming a Member:

You save money!

All the lessons bought individually would be almost $500!

Just purchasing the collections it still costs $154.

When you become a Monthly member, you get every lesson for $25!

Benefits include:

  • Over 150 downloadable lesson plans

  • Access to the video tutorial page

for the price of two months, you can become a yearly subscriber!

Benefits include the above and the following:

  • Access to new lesson plans as they are added to the website

  • Access to new video tutorials as they are added to the website

  • Access to lesson plan updates

  • A whole year, the price of two months!

However, if you are sick of subscriptions, we have the answer for you!

For $250, you can get lifetime access to the Member’s Area. A one-time payment means you will always have the most up-to-date lesson plans and video content and never have to worry about paying again! This is the opposite of a subscription. You only pay once, and the product keeps improving over time!

Sneak Peek of the Video Section!

Whenever I have to do a project, I prefer watching a video tutorial (usually YouTube) over reading the instructions. If you are the same, I have great news for you! Becoming a member gives exclusive access to the video tutorial page. Almost thirty videos are ready now, with many more on the way!

This is a video tutorial for the game Shelter, which is one of many tutorials in the Members Area.

This is a video tutorial for the game Ant Hill (Lower Elementary, Greek City States (Upper Elementary), and United Nations (Middle School), which is one of many tutorials in the Members Area.

Clock of Eras Game

Subscription to Member's Area
$25.00
Every month
$50.00
Every year

You can access our growing collection of lesson plans and video tutorials anytime. Lessons are added or updated frequently, and only members get instant access to these new products! Monthly subscribers should download every lesson they need before their subscription lapses. Yearly subscribers get access to the video tutorial page and can access every lesson plan update. You can dip your toe in at the $25 amount for one month's access. However, $50 gets you access for the whole year!


✓ Over 150 downloadable lesson plans
✓ Access to twenty-six video tutorials
✓ New lesson plans and videos are added frequently
✓ Lesson plan updates are added frequently
Lifetime Access
$250.00
One time

You can access every new lesson, every lesson update, and the video tutorial page for life! If you are sick of the subscription model, this is what you were waiting for. This is the anti-subscription plan: you pay once, I keep creating and updating the website, and you have access to all of it forever!


✓ Over 150 lesson plans and growing
✓ Twenty-six video tutorials and growing
✓ New lesson plans and video tutorials added frequently
✓ Lesson plans are updated frequently
✓ One payment and you are set for life!